Murujemy ściany zewnętrzne – co wybrać?

k3

Silikaty, ceramika oraz beton komórkowy to najpopularniejsze materiały, z których wznosimy budynki. Pora poznać je trochę bliżej i podczas budowy domu nie mieć wątpliwości, że wybrało się dla siebie najlepszy.

Silikaty to produkt ekologiczny, wytwarzany z wapna, piasku oraz wody.
Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, zdolnością do tłumienia hałasu oraz zapewnia stabilne warunki cieplne wewnątrz domu (gromadzi i utrzymuje energie pochodzącą nie tylko z systemu ogrzewania, ale również np. z nasłonecznienia).
Silikaty są materiałem ciężkim, dzięki czemu posiadają dużą wytrzymałość na ściskanie, ale przy tym sprawiają dużo kłopotu murującym. Ze względu na ciężkość, wznoszenie ścianek działowych wymaga odpowiednio wzmocnionej konstrukcji stropu.
Silikaty są materiałem”zimnym”, posiadają niską izolacyjność cieplną stąd też murowane są jako warstwowe z izolacją cieplną z wełny bądź styropianu w wersji dwu lub trójwarstwowej.
Bloczki silikatowe doskonale nadają się do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych.

Główne zalety: uniwersalne, zdrowe, tanie, mocne, trwałe
Główne wady: kruche, zimne (należy ocieplać ściany zewnętrzne), ciężkie

Beton komórkowy podobnie jest wyroby silikatowe jest materiałem produkowanym z naturalnych surowców – piasek, wapno, cement, woda. Posiada on najniższy poziom promieniotwórczości wśród wszystkich dostępnych materiałów ściennych.
W porównaniu do innych materiałów zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie bądź klimatyzację (60-85% objętości zajmuje powietrze, które jest najlepszym izolatorem ciepła).
Liczne pory w betonie komórkowym sprzyjają wchłanianiu nadmiaru wilgoci z powietrza, utrzymując ją na stałym, optymalnym dla człowieka poziomie oraz zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów.
Beton komórkowym wykazuje dużo większe zdolności tłumienia dźwięków w porównaniu do innych materiałów ściennych o tej samej gęstości.

Główne zalety: lekki, ciepły (ściany nie muszą być ocieplane), korzystnie wpływa na samopoczucie, łatwy w obróbce, ognioodporny,
Główne wady: kruchy, nasiąkliwy, szybko ulega korozji, mało wytrzymały na ściskanie

Ceramika to najstarszy i najbardziej popularny materiał do wznoszenia budynków wytwarzany z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny.
Ceramika charakteryzuje się wysoką izolacyjność termiczną, trwałością oraz dobrą akumulacją cieplną. Jest to materiał twardy, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia i ściskanie. Posiada nie najlepszą izolacyjność cieplną, jeżeli nie jest ocieplony.

Główne zalety: trwała, ognioodporna, wytrzymała, wysoka izolacja akustyczna, wysoka paro przepuszczalność, niska nasiąkliwość
Główne wady: pracochłonna technologia, ciężkie pustaki, stosunkowo droga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *